[Artykuł ukazał się w marcowym numerze Biuletynu AGH, str. 27]
Prowadzenie spotkań, wykładów czy warsztatów online dla nikogo w naszej uczelni nie jest już egzotyczną innowacją. Szczególnie po doświadczeniach prowadzenia zajęć w pandemii wiemy, że transmisję zajęć można przeprowadzić właściwie z dowolnego miejsca. Uczyliśmy siebie i innych z kuchni, balkonu, a nawet schowka. To awaryjne uczenie nie było jednak standardem, lecz próbą rozwiązania doraźnej, nagłej sytuacji.
Przygotowanie cichego, spokojnego miejsca z dostępem do stabilnej sieci, posiadającego dobre oświetlenie i przyjazne otoczenie wciąż nie jest proste zarówno w murach uczelni, jak i w przestrzeni prywatnej. Konfiguracja takiego stanowiska zajmuje także cenny czas. Osoba prowadząca spotkanie czy zajęcia dodatkowo rozwiązuje kwestie techniczne i porządkuje przestrzeń, zamiast skupić się na merytoryce. Trudno wtedy mówić o komforcie pracy i dobrej jakości zajęć.
Na krótko przed pandemią, w październiku 2019 roku otwarliśmy w Centrum e-Learningu przy ul. Czarnowiejskiej 50b pierwsze studio webinarowe dla wszystkich pracowników AGH. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie w trakcie pandemii w styczniu 2021 zaadaptowaliśmy także drugie, większe pomieszczenie. Obecnie zatem do dyspozycji pracowników mamy dwa niezależne od siebie studia. Zależało nam na tym, aby stworzyć idealne miejsce do prowadzenia webinarów, wykładów i spotkań online. Idealne, czyli przede wszystkim dostępne: bez angażowania osób do obsługi sprzętu nagłośnieniowego, zatem ze sprzętem wystarczająco dobrym, ale prostym w obsłudze oraz otwarte w elastycznych godzinach.
Studia zostały wyremontowane i wyposażone w podstawowy sprzęt niezbędny do prowadzenia profesjonalnych zajęć i spotkań online:
- laptop z dodatkowym monitorem i system audio-video (Marantz Turret), podłączone do stabilnej sieci, pozwalają na prowadzenie transmisji bez utraty jakości dźwięku czy obrazu.
- kamera Sony z wysokiej klasy obiektywem i zoomem optycznym, umożliwiającym wygodne kadrowanie oraz
- wielowiązkowy mikrofon Polycom z systemem redukcji szumu pozwalają na prowadzenie spotkań z większą liczbą uczestników.
- trzy doświetlające lampy LED z możliwością zmiany barwy i natężenia światła oraz neutralne kolory ścian i tła pozwalają uzyskać optymalny obraz w każdym z pomieszczeń.
- dźwiękochłonna kurtyna oraz panele akustyczne zamontowane na ścianach chronią przed hałasem i światłem z zewnątrz, zaś
- cicha klimatyzacja pozwala na komfortową pracę bez względu na porę roku.
- tablet Wacom umożliwiający wprowadzanie treści, także w tradycyjny sposób, pisząc na kartce papieru.
Dysponujemy też szybkim i stabilnym łączem internetowym, które zapewni odbiór webinarów bez stresujących przerw. Wszystkie udogodnienia zostały sprawdzone przez nas w praktyce, podczas webinarów, warsztatów online czy organizowanych przez nas e-konferencji.
Profesjonalny sprzęt i osobne pomieszczenia pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale także w mniejszym stresie i większym komforcie skupić się na prowadzonym wykładzie czy spotkaniu. Oba studia cieszą się też dużym powodzeniemwśród osób organizujących i uczestniczących w e-konferencjach – pomogliśmy w organizacji dziesięciu takich wydarzeń w 2021 roku.
Pracownicy Centrum e-Learningu chętnie pomogą w przygotowaniu warsztatów online czy e-konferencji oraz posłużą wsparciem w prowadzeniu wykładów czy webinarów. Możemy pomóc również w przygotowaniu dobrej prezentacji na e-konferencję czy zaproponować narzędzia wspomagające wykład online. Zapraszamy nie tylko na konsultacje indywidualne, ale także na szkolenia i prowadzone przez nas webinary.
Studio można zarezerwować drogą e-mailową (cel@agh.edu.pl), podając termin i godziny rezerwacji.
Więcej informacji o naszym studio webinarowym można przeczytać tutaj.
Artykuł ukazał się w marcowym numerze Biuletynu AGH, str. 27