Artykuły
RAPORT Z BADANIA DOŚWIADCZEŃ DYDAKTYCZNYCH – część III – Dydaktycy/czki o CeLiID
W trzeciej części raportu z badania doświadczeń dydaktyków i dydaktyczek AGH, w roku akademickim 2023/24 znajdziecie informacje o tym jak oferta CeLiID jest postrzegana przez jej użytkowników i użytkowniczki oraz co utrudnia korzystanie z niej.
[...]RAPORT Z BADANIA DOŚWIADCZEŃ DYDAKTYCZNYCH – część II – Pogłębianie wiedzy dydaktycznej oraz doświadczanie trudności
Przedstawiamy drugą cześć raportu z badania doświadczeń osób prowadzących zajęcia w AGH w roku akademickim 2023/24. Z tej części dowiecie się czy dydaktycy i dydaktyczki podnoszą swoje kompetencje do nauczania i jeśli tak, to co ich do tego motywuje oraz czy doświadczają trudności w swojej pracy.
[...]Plan rozwojowy od CeL_ID na semestr letni 24/25
Na końcówce semestru zimowego mamy już gotowy plan rozwojowy od CeLiIDu na semestr letni 24/25. A w nim harmonogram szkoleń. Zapraszamy do udziału i wspólnego rozwoju.
Plan będziemy uzupełniać na bieżąco, informując Was o wszystkim na naszej stronie, w Newsletterze i w mediach społecznościowych.
Plan w całość można też zobaczyć tutaj.
[...]
Wsparcie dydaktyki AGH w liczbach w 2024 r.
Dziś przybywamy z garścią danych statystycznych na temat działalności szkoleniowej CeLiIDu w 2024 roku. Zestawiliśmy ze sobą różne dane i choć rok rocznie monitorujemy to co robimy i oferujemy dla społeczności osób prowadzących zajęcia w AGH, to wyniki spowodowały szeroki uśmiech na twarzy.
Poniżej prezentujemy wybrane informacje z raportu za 2024 rok.
W 2024 roku[...]
RAPORT Z BADANIA DOŚWIADCZEŃ DYDAKTYCZNYCH – część I – Jak prowadzono zajęcia w roku akademickim 2023/24
Już po raz czwarty zbadaliśmy doświadczenia osób uczących w AGH i prezentujemy trzy-częściowy raport. W tej części dowiecie się jak prowadzono zajęcia w roku akademickim 2023/24 – czy popularniejsze były formy zdalne czy stacjonarne, jakie techniki i metody były najczęściej wykorzystywane oraz jakie jest nastawienie do nauczania zdalnego.
Wszystkim osobom, które wzięły udział w badaniu,[...]
Jesteś Nowicjuszem czy Liderem? Model postępu kompetencji cyfrowych w edukacji
DigCompEdu to europejski schemat kompetencji cyfrowych nauczycieli, który służy jako przewodnik w pracy z technologiami w edukacji. Określa sześć kluczowych obszarów kompetencji, skupiając się nie tylko na umiejętnościach technicznych, ale przede wszystkim na ich zastosowaniu w nauczaniu i uczeniu się. Ramy te pomagają w identyfikacji mocnych stron i obszarów do rozwoju, wspierając profesjonalizację edukacji cyfrowej.[...]
H5P w akcji! – interaktywne materiały edukacyjne dydaktyków/czek AGH [H5P zaaw_2]
Wczoraj zakończyłam prowadzenie 2 edycji szkolenia „H5P Interaktywne materiały – zaawansowany”. Zdecydowałam, że nie będziemy zajmować się podcastami, jak w poprzedniej edycji, ale zajmiemy się tworzeniem interaktywnych książek. Po efektach sądzę, że był to dobry wybór. Poniżej kilka końcowych uwag, którymi dzieliłam się już z osobami uczestniczącymi w szkoleniu, a które być może będą interesujące[...]
GenAI w dydaktyce akademickiej
Generatywna sztuczna inteligencja (ang. generative artificial intelligence, generative AI, GenAI) to dziedzina sztucznej inteligencji bazująca na ogromnych ilościach danych, z których jest w stanie generować zupełnie nowe treści.
Modele genAI używają sieci neuronowych i algorytmów uczenia maszynowego do naśladowania ludzkiej twórczości, kreatywności. “Uczą się” wzorców i struktur charakterystycznych dla określonych typów danych, a na podstawie[...]
CeLiIDowy kalendarz adwentowy
Święta coraz bliżej, zapraszamy do wspólnego odliczania. Oczywiście dydaktycznego 😊, a jak!
Przy okazji pokażemy kolejną możliwość wykorzystania aktywności H5P – Renata Iwan przygotowała w niej wspaniały kalendarz, a z Ewą Zarzycką-Piskorz zadbałyśmy o zawartość.
Jak to działa?Zgodnie z mechaniką działania tradycyjnych kalendarzy adwentowych codziennie będziesz mieć możliwość otwarcia kolejnego okienka, w którym znajdziesz[...]
H5P w akcji! – interaktywne materiały edukacyjne dydaktyków/czek AGH [H5P podst_3]
Trzecia edycja szkolenia „H5P Interaktywne materiały – podstawy” dobiegła końca. Podobnie jak poprzednio, chciałabym podzielić się przykładami materiałów stworzonych przez osoby uczestniczące w kursie.
Za każdym razem, kiedy prowadzę szkolenie z H5P jestem ciekawa czym mnie zaskoczą jego uczestnicy. Tradycyjnie jestem zaskakiwana wkładem merytorycznym do ćwiczeń – nie staram się nawet ukryć faktu, że mam[...]