Niedawno zakończona konferencja poświęcona systemowi LMS OLAT jest dobrym pretekstem aby przyjrzeć się bliżej temu systemowi. OLAT stworzony został w Szwajcarii i jest napisany w całości w Javie. Jest to oprogramowanie typu Open Source.
Platforma e-learningowa OLAT posiada bardzo rozbudowany system zarządzania użytkownikami oraz zasobami kursów. W systemie możliwe jest zarządzanie grupami użytkowników, także poza strukturą kursu. OLAT umożliwia tworzenie różnych typów grup (grupy projektu, grupy edukacyjne). Grupę z przypisanymi osobami możemy zapisać na kurs. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość delegowania określonych osób do zarządzania grupą lub użytkownikami (rola zarządcy grupy i zarządcy użytkowników). W systemie dostępne są także standardowe role typu: anonimowy użytkownik, autor, współautor, administrator systemu.
W systemie OLAT możemy tworzyć repozytorium materiałów kursowych. Dostęp do repozytorium jest dowolnie modyfikowalny za pomocą odpowiednich uprawnień. Osoba tworząca kurs ma wiec możliwość tworzenia kursu w oparciu o nowe, tworzone przez siebie zasoby, jak i w oparciu o zasoby już istniejące, znajdujące się w repozytorium. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza tworzenie kursu i umożliwia wykorzystywanie tych samych materiałów do tworzenia różnych kursów, także przez różne osoby. Dodatkowo każdy użytkownik posiada prywatny i publiczny folder do których może uploadować pliki. Platforma OLAT udostępnia wiele typów zasobów i narzędzi komunikacyjnych. Możemy tu wymienić między innymi: kalendarz z systemem powiadamiania, forum dyskusyjne, formularz kontaktowy, notes, wykaz osiągnięć, testy, ankiety, wiki, słowniki, pakiet SCORM, strona HTML, zadanie, czy folder plików.
Podstawowym narzędziem komunikacji uczestników kursu i prowadzących kurs jest forum dyskusyjne. Każda z grup posiada swoje własne forum dyskusyjne. Forum może być także wykorzystane jako element kursu. Prowadzący może wtedy dowolnie określić dostęp do danego forum dla określonych uczestników kursu.
Podsumowując, platforma OLAT jest bardzo ciekawą alternatywą dla innych platform e-Learningowych. Do jej największych plusów możemy zaliczyć rozbudowany system zarządzania użytkownikami i grupami oraz możliwość tworzenia repozytorium materiałów kursowych z dowolnie konfigurowanym dostępem. Należy jeszcze wspomnieć iż OLAT w pełni obsługuje język polski.
Strona projektu OLAT: http://www.olat.org
A może podać też adres polskiej strony OLAT…? http://www.olat.pl