Tydzień Open Access to międzynarodowe święto otwartej nauki, organizowane od 5 lat, podczas którego instytucje naukowe promują ideę otwartego, darmowego dostępu do zasobów nauki. W tym roku odbędzie się w dniach 24-30 października 2011. Głównym organizatorem Tygodnia jest Koalicja Otwartej Edukacji, której AGH jest członkiem. Lista polskich wydarzeń w ramach Tygodnia organizowanych przez polskie instytucje naukowe i badawcze oraz szkoły wyższe jest super ciekawa, np. numer Biuletynu EBIB w całości poświęcony idei otwartości w nauce i edukacji, kurs z zakresu prawa autorskiego dla bibliotekarzy przygotowany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu czy seminarium open access dla pracowników Akademii Medycznej Poznania organizowany przez Poznańską Fundację Bibliotek Naukowych. Lista nie jest zamknięta, instytucje cały czas dosyłają nowe wydarzenia.
Centrum e-Learningu z okazji Tygodnia Open Access przygotowało pakiet, na który składają się dwa elementy.
1) Przetłumaczyliśmy poster o Open Acces, który przedstawia ruch Otwartego Dostępu jako realną alternatywę dla kosztownego dostępu do wyników badań i prac naukowych, przed którym stają naukowcy, badacze, nauczyciele akademiccy, lekarze, przedsiębiorcy, studenci.
Autorem plakatu jest międzynarodowa Right to Research Coalition (Koalicja na Rzecz Prawa do Badań), reprezentująca prawie 7 milionów studentów, która pracuje nad rozpowszechnianiem wiedzy na temat wagi Otwartego Dostępu oraz nad promowaniem strategii, które ułatwią dostęp do badań naukowych na poziomie uniwersyteckim, krajowym i międzynarodowym. Plakat w oryginale znaleźć można na ich stronie.
Bardzo gorąco zachęcamy do rozpowszechniania plakatu – umieszczania na swoich stronach WWW, drukowania w formie plakatu i/lub ulotek i prowadzania w ten sposób akcji promującej Open Access we własnej instytucji. Plakat jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Pobierz plakat w formacie PDF.
2) Razem z Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz międzynarodową organizacją EIFL opracowaliśmy kurs e-learningowy o Open Access, który będzie dostępny na licencji CC BY-SA. Kurs otworzymy w poniedziałek 24.10 🙂
3) W Biuletynie EBIB poświęconym otwartości ukaże się artykuł – studium przypadku Open AGH.
Zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w obchody Tygodnia Open Access w Polsce.
Listę wydarzeń organizowanych na całym świecie można zobaczyć na stronie www.openaccessweek.org