Od blisko dwóch lat trawają prace nad europejską reformą prawa autorskiego. Pomimo krytycznych głosów Rządu RP, ostatecznie polskie władze nie sprzeciwiły się wprowadzeniu zarówno filtrów cenzurujących internet czy tzw. podatkowi do linków. Centrum Cyfrowe w swoim komentarzu na blogu, pisze, że “wygrał polityczny konformizm i chęć działania po linii Komisji Europejskiej. Przegrały natomiast użytkownicy internetu, których prawa zostaną radykalnie ograniczone, jeśli zaproponowany przez państwa członkowskie UE kompromis wejdzie w życie.”
Ostateczne głosowanie nad kształtem dyrektywy zostało zaplanowane na 20 czerwca. Nowa dyrektywa wpływnie w znaczącym stopniu na edukację i sposób korzystania z zasobów. W projekcie dyrektywy wciąż pozostały propozycje wprowadzenia obowiązkowych opłat za dozwolony użytek w krajach członkowskich, czy płatne licencje na treści edukacyjne, o których pisaliśmy niedawno. Co więcej, pojawił się pomysł wyłączenia podręczników z dozwolonego użytku edukacyjnego, co także może spowodować poważne zmiany dla systemu edukacji w Polsce i Europie. Obowiązujące obecnie reguły z jakich korzystamy w ramach dozwolonego użytku edukacyjnego mogą przestać obowiązywać.
Dużym niebezpieczeństwem i ograniczeniem dostępu do zasobów jest także art. 13 projektu dyrektywy, który wprowadza ryzyko filtrowania treści przez pośredników w celu zapobiegania naruszeniom prawa autorskiego i w konsekwencji dopuszcza cenzurę prewencyjną. Twórcy kampanii #SaveYourInternet wskazują, że z uwagi na dużą nieprecyzyjność zapisów, art. 13 jest zagrożeniem dla wszystkich aktywności, które na co dzień podejmuje większość użytkowników Internetu.
Do 20 czerwca nie zostało wiele czasu, ale wciąż można coś zrobić! Centrum Cyfrowe apleluje do wszystkich, aby skontaktować się z polskimi europosłami Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI) i wyrazić swój sprzeciw wobec rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską. Dane do bezpośrednioego kontaktu z europosłami są dostępne na stronie Centrum Cyfrowego. Można skorzystać także z formularza i gotowych treści maili ws art. 13 na stronie kampanii #SaveYourInternet.