30 grudnia w Bibliotece Narodowej odbędą się polskie obchody Dnia Domeny Publicznej, organizowane przez Koalicję Otwartej Edukacji.
Domena publiczna to wszystkie te dzieła, do których wygasły już prawa autorskie lub nigdy nie były one pod ochroną prawa. Istnienie domeny publicznej jest fundamentem, na którym budujemy kulturę. To dzięki niej twórcy mogą swobodnie wykorzystywać istniejące utwory do tworzenia własnych dzieł, a biblioteki cyfrowe udostępniać zasoby światowego dziedzictwa. Już po raz trzeci w Polsce będziemy obchodzić Dzień Domeny Publicznej – co roku 1 stycznia do domeny publicznej przechodzą utwory twórców, w przypadku których w roku poprzednim upłynęło 70 lat od ich śmierci.
Dzień Domeny Publicznej to dobra okazja, by rozmawiać o otwartości w kulturze i edukacji. Celem tych obchodów jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką domena publiczna i otwarte modele dostępu do wiedzy odgrywają w budowaniu rozwoju całego społeczeństwa. Choć nowoczesne modele gospodarcze zwracają uwagę na pozytywny aspekt ekonomiczny otwartych modeli (zob. prace tegorocznej noblistki Elinor Ostrom), to rzadko implementuje się je w kulturze współczesnej. Model otwartej kultury, nauki i edukacji szczególnie istotny jest w sektorze publicznym, potrzebna jest nam społeczna debata o tym, jak wspólne pieniądze są wydawane i w jakiej postaci powinny wrócić do podatników.
Podczas Dnia Domeny Publicznej nie unikniemy również refleksji nad obowiązującym prawem autorskim, którego znaczenie w cyfrowym kontekście znacznie wzrosło i budzi kontrowersje w całym świecie.
W ramach tegorocznych obchodów będzie można wziąć udział w licznych warsztatach: w wolnej kulturze prowadzonych przez Alka Tarkowskiego (Creative Commons Polska), o wykorzystaniu Otwartych Zasobów Edukacyjnych w projektach edukacyjnych prowadzonych przez Jarosława Lipszyca (Fundacja Nowoczesna Polska), o prawnych aspektach domeny publicznej prowadzonych przez Piotra Waglowskiego (prawo.vagla.pl).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Dnia Domeny Publicznej.
Centrum e-Learningu na pewno pojawi się wśród aktywnych uczestników obchodów. Otwartość stanowi jedno ogniwo naszych działań na polu edukacji. Innymi słowy, relacja z obchodów zapewniona.
Opracowanie: Koalicja Otwartej Edukacji, Warszawa grudzień 2009.