V Akademia Online – wybór najciekawszych wystąpień

Beata Tworzewska-Pozłutko

Artykuł opublikowany 4 lata, 10 miesięcy i 7 dni temu.

Jest późny czwartkowy wieczór, złapałam ostatni pociąg w kierunku Krakowa. Mam przed sobą trzy godziny jazdy. Ciepło, wygodnie – idealne warunki na chwilę refleksji nad tym, co działo się w Łodzi na V konferencji Akademia Online.

Wybrałam 3 wystąpienia, które zrobiły na mnie największe wrażenie:

1. Webinary rządzą!

Dr Anna Grygoruk z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w swoim wystąpieniu podzieliła się wynikami badań przeprowadzonych na grupie ponad 200 studentów. Byli to studenci Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego uczący się głównie online (studenci PUW mają zjazdy tylko 2-3 razy w semestrze). Badania pokazały, że najwyżej cenionym elementem studiów w przypadku tej grupy były interaktywne webinary. Badania są w opracowaniu, z niecierpliwością czekam na publikację.

2. Wspierajmy nauczycieli!

Podczas swojego wystąpienia dr Olga Majchrzak z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zastanawiała się nad tym, na ile środowisko akademickie jest gotowe na edukację przyszłości i czy mamy szansę przygotować się na coś co jest właściwie wielką niewiadomą. Dr Majchrzak nie tylko zadawała pytania, ale też zostawiła nas z trzema radami. Wg. niej ważne jest by nauczyciele akademiccy mogli uczyć się tego jak uczyć przez całe życie. Po drugie podkreślała refleksję jako najsilniejsze narzędzie rozwojowe dydaktyka. Po trzecie podkreślała rolę szkoleń inspirujących nauczycieli akademicki do wykorzystania nowinek dydaktycznych.

3. Najciekawsze nowoczesne metody w jednym miejscu

Dr Kamila Witerska z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi opowiedziała o projekcie Entrance to Future Education, w trakcie którego opisane, przetestowane i zbadane zostały różne aktywne metody dydaktyczne. Najcenniejsze jest to, że opisy metod jak i tego, jak były badane są dostępne na stronie projektu. Każdy może do nich zajrzeć, zainspirować się lub czegoś nauczyć. Zbiór znajduje się pod adresem: efe-project.eu. Szczególnie warto zajrzeć do zakładek Methods, gdzie można krótkie opisy wszystkich badanych metod oraz Examples, gdzie można znaleźć opisy zajęć przeprowadzonych przy pomocy tych metod.

Więcej o samym wydarzeniu można przeczytać tu: http://akademiaonline.puw.pl/