Opracowanie: Karolina Grodecka
W dwóch słowach
3-2-1 jest propozycją ćwiczenia, którego celem jest wsparcie osób studiujących w przygotowaniu się do zajęć. Jest doskonałym uzupełnieniem metody odwróconej klasy. Studenci zapoznają się z materiałem do kolejnych zajęć, a następnie na jego bazie wykonują trzy zadania. Swoje odpowiedzi wysyłają do osoby prowadzącej, która je ocenia i analizuje. Podczas zajęć osoba prowadząca może skupić się na omówieniu elementów wskazanych przez studentów jako trudne oraz zaplanować ćwiczenia pogłębiające lub utrwalające temat, np. pracę w grupach.
Ćwiczenie 3-2-1 ma na celu zachęcić osoby studiujące do bardziej aktywnego zapoznania się z materiałem do kolejnych zajęć, w formie odpowiedzi na 3 kluczowe pytania bazujące na materiale. Refleksja i analiza towarzysząca aktywnemu czytaniu materiału sprzyja zapamiętywaniu i rozumieniu zagadnień omawianych podczas zajęć.
Dzięki konkretnym pytaniom i poleceniom osoby studiujące trenują tak złożone umiejętności, jak krytyczne i syntetyczne myślenie, tworzenie powiązań, samokwestionowanie, wnioskowanie, określanie priorytetów, podsumowywanie.
Do jakich form zajęć pasuje?
3-2-1 sprawdzi się w mniejszych i większych grupach, w różnych formach zajęć (wykładach, konwersatoriach), podczas których wymagane jest zapoznanie się z daną porcją materiału.
Ćwiczenie w wersji indywidualnej i rozszerzonej (grupowej) powinno zająć między 60 a 90 minut, w zależności od długości i złożoności materiału.
3-2-1 jest dobrym wyborem, kiedy prowadzisz zajęcia metodą odwróconej klasy (ang. flipped classroom). Zdefiniowana struktura ćwiczenia to konkretne zadania lub pytania dla osób studiujących, które zachęcają do aktywnej lektury, dzięki czemu informacje są przetwarzane głębiej i zapamiętywane w sposób bardziej trwały.
Przykład
Podstawy modelowań geodynamicznych, III rok kierunku Geoinformatyka
dr inż. Damian Pietrzak, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
Przykład wykorzystania metody na jednych zajęciach.
Szanowni Państwo,
na najbliższych zajęciach będziemy poruszać tematykę modelowania stateczności zbocza. Jest to ważne zagadnienie z punktu widzenia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac budowlanych, jak również w trakcie wydobywania surowców metodą odkrywkową. Aby modelować stateczność zbocza należy w pierwszej kolejności dobrze scharakteryzować górotwór, w obrębie którego znajduje się zbocze – określić warunki geologiczno-inżynierskie, hydrogeologiczne oraz tektoniczne. Warunki te wyrażane są poprzez różne parametry, charakteryzujące badany górotwór. Przed przystąpieniem do zajęć, zdaniem Państwa jest wstępne zapoznanie się z tematyką na podstawie 2 artykułów zamieszczonych w kursie na platformie e-learningowej, a następnie wykonanie ćwiczenia 3-2-1, które obejmuje 3 kroki:
Krok 1: Wypisz 3. parametry/właściwości górotworu, które są Twoim zdaniem najważniejsze w modelowaniu stateczności zbocza.
Krok 2: Zidentyfikuj 2. zagadnienia, których nie rozumiesz i krótko napisz, dlaczego są one dla Ciebie niejasne.
Krok 3: Z rzeczy, które zidentyfikowałeś/łaś w kroku 2, wybierz 1. i zamień ją na pytanie, które chciał(a)byś zadać prowadzącemu w czasie zajęć.
Dowiedz się więcej
Sprawdź inną wersję ćwiczenia oraz szablony do wykorzystania w pracy z osobami studiującymi.