Opracowanie: Karolina Grodecka
W dwóch słowach
Metoda World Cafe określana bywa jako rozmowa stoliczkowa, rozmowa kawiarniana lub metoda kawiarnianej atmosfery. Ma na celu wymianę pomysłów, opinii i oczekiwań zainteresowanych osób. Osoby studiujące pracują w grupach i dyskutują na kluczowe tematy składające się na dane zagadnienie. Po określonym czasie grupy przechodzą do kolejnych stolików do momentu kiedy wszystkie grupy przedyskutują zaplanowane tematy.
Metoda świetnie sprawdza się jako narzędzie do facylitacji aktywnej dyskusji i pracy z dużym zespołem. Może być ciekawym sposobem przełamania rutyny zajęć, zarówno dla uczących się słuchaczy, jak i osób prowadzących.
Do jakich form zajęć pasuje?
World Cafe dobrze sprawdza się przy łączeniu różnych poglądów na dany temat, przygotowywania planu działania w krótkim czasie, wspólnego opracowywania strategii, zapewniania informacji zwrotnych na temat już przygotowanych propozycji oraz, w stosownych przypadkach, opracowywania propozycji ulepszeń jak również w kontekście ocen projektów lub gromadzenia wyników pośrednich.
Metoda jest bardzo elastyczna – sprawdzi się zarówno w zajęciach ćwiczeniowych, jak i na wykładach.
Przykład
Metoda World Cafe jest stosowana na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu jako metoda wspierająca wprowadzenie zmiany na poziomie systemowym. Wspólnie z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego dyskutowano np. o nowoczesnym kształceniu, które odpowiada na potrzeby rynku pracy, jest praktyczne i interesujące dla młodego pokolenia. Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele podmiotów i organizacji współpracujących z Uczelnią, w szczególności: menedżerowie Rad kierunków, członkowie Rad kierunków, firmy – szeroko rozumianego biznesu, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego oraz społeczność akademicka – pracownicy i studenci, dla których ważny jest proces kształcenia. Szczegóły https://uew.pl/wydarzenia/134683
Dowiedz się więcej
World Cafe Guidelines & Principles
World Cafe w wydaniu stacjonarnym, online synchronicznym i asynchronicznym