Z roku na rok obserwujemy lawinowy przyrost cyfrowych zasobów. Aktualnie każda osoba “połączona” z siecią może być autorem treści i materiałów. Łatwo dostępne narzędzia ułatwiają ich opracowanie w różnorodnej formie (tekstowej, graficznej, audio czy audio/wideo). Są coraz bardziej atrakcyjne, przykuwają uwagę i kuszą, by powoływać się na nie, cytować (również w publikacjach o charakterze edukacyjnym). Ale…
Czy to jest równoznaczne z ich merytoryczną jakością, z ich wiarygodnością? Czy za nazwiskiem, pseudonimem twórcy skrywa się człowiek, a może AI i halucynujący czat GPT?
Łatwy dostęp nie zawsze oznacza, że znajdziemy materiały odpowiadające naszym potrzebom, “jakościowo/merytorycznie dobre” i dostosowane do aktualnego poziomu wiedzy naszych studentów.
Łatwy dostęp nie oznacza również, że możemy dowolnie wykorzystywać materiały – “reuseując” ich treści. Istnieje ryzyko, że wpadniemy w pułapkę naruszania praw autorskich, popełnienia plagiatu lub propagowania i rozpowszechniania treści fakenewsowych.
Czy i jakie otwarte zasoby edukacyjne polecać studentom wyższych uczelni? Na co zwracać uwagę, jak je selekcjonować i jakie rekomendować?
Czy i dlaczego dla pracownika dydaktycznego ma sens korzystanie z dostępnych zasobów, tworzenie własnych i ich rozpowszechnianie?
Na pytania i wątpliwości próbujemy odpowiedzieć z zaprzyjaźnionymi dydaktyczkami AGH – dr hab. Ewą Rudnik i dr inż. Sylwią Zelek-Pogudz. Chętnie podzieliły się z Wami swoim doświadczeniem i refleksją na ten temat, tym bardziej, że same są autorkami otwartych kursów opublikowanych na wolnej licencji CC BY-SA 4.0 w serwsie Open AGH otwarte zasoby (zob. Zwilżalność powierzchni oraz Elementy chemii nieorganicznej dla geologów).
_________
Polecamy Państwa uwadze:
# Działania CeLiID na rzecz otwartej edukcji,
# Open AGH otwarte zasoby,
# Open AGH e-podręczniki,
# CeLiID – Webinary,
# Rentgen Otwartych Zasobów [szkolenie online],
# Nowoczesne metody kształcenia,
# Open Education Week,
# Module 10: Why OER Matters,
# Creative Commons,
# Creative Commons Polska : Poznaj licencje.