Opracowanie: Karolina Grodecka
W dwóch słowach
Ćwiczenie pozwalające na grupowe wygenerowanie dużej liczby informacji w krótkim czasie w odpowiedzi na konkretnie zdefiniowane 4 problemy/pytania dotyczące tematu zajęć. Daje wgląd w stopień rozumienia tematu oraz stan wiedzy osób uczestniczących w zajęciach.
Do jakich form zajęć pasuje?
Ćwiczenie 4 kąty sprawdzi się podczas ćwiczeń audytoryjnych i projektowych, konwersatoriów czy zajęć warsztatowych i praktycznych, podczas których liczebność grupy nie przekracza 30 osób.
Przykład
Na ćwiczeniach audytoryjnych wprowadzających do problematyki odnawialnych źródeł energii (OZE) studenci w 4 grupach odpowiadają na 4 zagadnienia porządkujące informacje bazowe dotyczące OZE.
- Jakie są korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań bazujących na OZE?
- Jakie są zagrożenia wynikające z wdrażania rozwiązań bazujących na OZE?
- Jakie są przykłady dobrych wdrożeń OZE?
- Jakie są anty-przykłady wdrożeń OZE?
Grupy 6-7 osobowe pracują przy jednej karcie flipchart max. 5 minut, następnie przechodzą kolejno do kolejnych kart.
Podsumowaniem ćwiczenia jest czas na sesję posterową – grupy przechodzą do kolejnych posterów, aby mieć wgląd w efekty pracy innych grup. Dalsza praca na ćwiczeniach polega na analizie w grupach 4 anty-przykładów wdrożeń OZE i zaproponowanie modyfikacji wybranego podejścia, tak aby wdrożenia było bardziej efektywne, opłacalne i skuteczne. Całość ćwiczenia zajmuje nie więcej niż 45 minut.
Dowiedz się więcej
O strategii 4 kąty w 2 minuty https://www.youtube.com/watch?v=ePZgLBpWiL0