Opracowanie: Karolina Grodecka
W dwóch słowach
Ćwiczenie wspierające przeprowadzane pod koniec zajęć w ramach szybkiej sesji refleksji lub sesji informacji zwrotnej. Pozwala sprawdzić zrozumienie tematu zajęć, daje wgląd w obserwacje i przemyślenia. W oparciu o odpowiedzi zebrane na kartach wyjścia osoba prowadząca może modyfikować kolejne zajęcia, biorąc pod uwagę pytania i wątpliwości towarzyszące osobom studiującym podczas zajęć.
Celem kart wyjścia jest refleksja nad procesem uczenia się prowadząca do asymilacji i konsolidacji wiedzy. Ćwiczenie pozwala lepiej zrozumieć znaczenie tego, czego osoby studiujące się uczą. Może być także okazją do zaobserwowania luk w wiedzy. Refleksyjna praktyka angażuje osoby studiujące do analizy możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłości. Celem kart wyjścia może być również bieżąca ewaluacja zajęć.
Przykładowe pytania do kart wyjścia:
- Jakie są 3 kluczowe elementy, które zabierasz z dzisiejszych zajęć?
- Napisz pytanie testowe w oparciu o dyskusję lub materiał z zajęć.
- Opracuj pytanie testowe, które powinno znaleźć się w teście na zakończenie zajęć lub egzaminie.
- Czy podczas dzisiejszych zajęć coś było dla Ciebie zaskakujące?
- Napisz jedną rzecz, o której chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej.
Karty wyjścia pozwalają trenować umiejętności syntezy, refleksji nad procesem uczenia się i konsolidacji nowej wiedzy z już posiadaną.
Do jakich form zajęć pasuje?
Karty wyjścia sprawdzą się podczas każdego rodzaju zajęć. Możesz je z powodzeniem stosować z małymi i dużymi grupami wykładowymi.
Nakład pracy osoby prowadzącej jest niewielki. Twoim zadaniem jest dobór 3 pytań do karty wyjścia, w zależności od celu wprowadzenia karty (np. ewaluacja przebiegu zajęć, wgląd w stopień rozumienia tematu, itp.).
Wdrożenie także nie jest czasochłonne – zajmuje około 5 minut pod koniec zajęć. Lektura kart wyjścia to od. 5 do 15 minut, w zależności od wielkości grupy.
Przykład
Na zakończenie zajęć ćwiczeniowych dotyczących technik schładzania rejonów wydobycia w kopalniach rozdajesz w grupie wydrukowane karty wyjścia z 3 pytaniami, posiłkując się metodą 3-2-1:
- Napisz 3 rzeczy, których się dziś nauczyłeś/łaś.
- Napisz 2 pytania dotyczące przedmiotu dzisiejszych zajęć.
- Napisz 1 rzecz, która podobała ci się najbardziej.
Osoby uczestniczące w zajęciach pracują przez 5 minut i oddają karty, wychodząc z sali. Po zajęciach analizujesz odpowiedzi na kartach i decydujesz czy na kolejnych zajęciach wrócić do kilku najciekawszych pytań:
- Jak działa system bezpieczeństwa w sytuacji blackoutu?
- Jaka musi być proporcja wody i drobinek lodu, aby zawiesina przepływała bez problemu?
- W jaki sposób testowane były przepływy zawiesiny lodowej przez rurociąg?
- Ile wody zużywa się do schłodzenia kopalni tym systemem?
- Dlaczego system nie jest wdrożony w innych kopalniach w Polsce?
Na kolejnych zajęciach dzielisz grupę ćwiczeniową na 4 kilkuosobowe grupy, każdej przypisując 2 pytania, na które grupa opracowuje odpowiedź. Na podsumowanie grupy referują swoje odpowiedzi i komentują je wzajemnie.
Dowiedz się więcej
O kartach wyjścia w niecałe 2 minuty.
Artykuły na blogu CeLiID: